Hamulce - Autoprofit Warsztat Samochodowy - TEL. 607 900 020

Przejdź do treści
Hamulce
Układ hamulcowy służy do zmniejszania prędkości samochodu, zatrzymywania go oraz unieruchamiania na postoju. Ze względów bezpieczeństwa każdy samochód posiada dwa takie układy, działające niezależnie od siebie. Pierwszy, nazywamy zasadniczym; drugi pomocniczym lub popularnie - "ręcznym". Układ hamulcowy składa się z dwóch głównych elementów - mechanizmu działającego bezpośrednio na koła oraz układu uruchamiającego ten mechanizm.

Większość popularnych modeli samochodów wymaga regularnej kontroli układu hamulcowego. Co 15 tys. kilometrów należy sprawdzić jakość hamulców przednich, a co 30 tys. kilometrów - przednich i tylnych. Taki grafik wynika z tego, że hamulce przednie są zwykle bardziej obciążone i zużywają się szybciej niż tylne. Podczas przeglądu mechanik sprawdza stan współpracujących elementów ciernych - grubość i jakość tarcz hamulcowych lub bębnów, grubość okładzin hamulcowych na klockach czy szczękach.

W ramach obsługi wymagane jest także przesmarowanie mechanicznych samoregulatorów, od których zależy często jakość hamowania i szybkość zużycia elementów ciernych. Podczas przeglądu kontrolowana jest także szczelność układu hamulcowego pod kątem wycieków z zacisków hamulcowych lub tłoczków. Przy każdym przeglądzie należy sprawdzić jakość płynu hamulcowego, a co dwa lub trzy lata wymienić go, choćby profilaktycznie. Każdy kierowca we własnym zakresie powinien możliwie często sprawdzać sprawność świateł stopu. Tylko nieliczne samochody mają na desce rozdzielczej kontrolkę przepalonych  żarówek.
Elementy cierne układu hamulcowego w sposób naturalny zużywają się w trakcie eksploatacji i w związku z tym podlegają wymianie lub regeneracji.

Wymiana klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe lub szczęki hamulcowe wymieniamy wtedy, kiedy grubość okładzin ciernych spada poniżej określonego minimum lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że okładziny ?nie wytrzymają? do najbliższego terminu przeglądu. Podstawą do wymiany klocka lub okładziny jest także zmiana struktury części ciernej na skutek temperatury (przegrzanie) lub uszkodzenia mechanicznego (pęknięcia, odpryski, wykruszenie).

Sygnałem do wymiany tarcz hamulcowych jest po pierwsze wynik pomiaru grubości tarczy (poniżej minimum określonego przez producenta), po drugie uszkodzenie powierzchni roboczej, po trzecie utrata parametrów geometrycznych (popularne wykrzywienie). O ile grubość tarczy na to pozwala, można ją regenerować przez przetaczanie. Tarcze hamulcowe zawsze wymieniamy parami (na obu kołach jednej osi). Montaż nowych tarcz zawsze pociąga za sobą konieczność wymiany klocków hamulcowych.

Wymiana tarcz hamulcowych

Cylinderki hamulcowe zazwyczaj są stosowane w bębnowych hamulcach tylnych. Kwalifikują się do wymiany, jeśli zawodzi system ich uszczelnienia lub zapiekają się.

Zacisk jest z pewnością jednym z najdroższych elementów mechanicznych układu hamulcowego. Na szczęście jest równocześnie bardzo trwały. Mając na uwadze fakt, że średnia wieku aut jeżdżących po naszych drogach to ponad 10 lat, trzeba się jednak liczyć z tym, że i zaciski mogą odmówić posłuszeństwa. Podstawowe usterki zacisków to zapieczenie lub rozszczelnienie. W obu przypadkach objawem jest nierównomierne hamowanie, przegrzewanie się hamulców lub wyraźny spadek skuteczności hamowania. Wymianie podlegają wewnętrzne elementy gumowe zacisku hamulcowego.



Alfa Romeo, Audi,  BMW, Chevrolet, Citroën, Dacia, Daewoo, Daihatsu, Dodge, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, IsuzuIveco, Jeep, Kia, Lancia, Land Rover, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot,Renault, Rover, Saab, Seat, Smart, Subaru, Suzuki, Škoda, Toyota, Volkswagen, Volvo ,
Wróć do spisu treści