Ogumienie - Autoprofit Warsztat Samochodowy - TEL. 607 900 020

Przejdź do treści
Opony
Wybór opon bezwzględnie musi być zgodny z zaleceniami producenta pojazdu.

Jeżeli nie mamy stuprocentowej pewności jaki rozmiar lub rodzaj ogumienia powinien być zamontowany w naszym samochodzie, najszybszą i najprostszą drogą jest skontaktowanie się ze specjalistą z dobrego serwisu wulkanizacyjnego, który przedstawi nam wszystkie możliwe konfiguracje.

Podstawowymi parametrami określającymi każdą oponę są: szerokość - szerokość opony wyrażona w milimetrach, profil - stosunek wysokości opony do jej szerokości, średnica - średnica felgi wyrażana w calach. Możemy odczytać je na boku każdej opony. Np. 195/55/R14 - oznacza to odpowiednio szerokość/profil/średnica danej opony.

Indeks prędkości jest kolejnym niezwykle ważnym parametrem, który często bywa lekceważony przez klientów dokonujących wyboru ogumienia na własną rękę. Najprościej rzecz ujmując indeks prędkości informuje o prędkości maksymalnej, z jaką może przez dłuższy czas poruszać się samochód posiadający dane opony.

W Polsce prawnie dozwoloną minimalną głębokością bieżnika jest 1,6 mm. W przypadku opon zimowych zaleca się ich zmianę gdy głębokość bieżnika zejdzie poniżej 4 mm. Nie ma sensu zakładać 3mm opony na sezon zimowy. Opony nie będą dobrze spełniały swojej funkcji, a po miesiącu gdy bieżnik straci kolejne milimetry staną się wręcz niebezpieczne. 3-4 mm można zaakceptować jedynie pod koniec sezonu zimowego. Pamiętać jednak należy, że możliwości opon są już mocno nadwyrężone.

W przypadku gdy wymieniamy cztery "zwykłe" opony na nowe cała procedura wygląda dość prosto. Uwagę musimy zwrócić na odpowiedni dobór opon, staranne i dokładne wyważenie kół oraz odpowiednie ciśnienie w oponach. Odpowiedni montaż i wyważenie kół wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo, trwałość oraz komfort podróżowania. Ciśnienie w oponach powinno bezwzględnie zgadzać się z zaleceniami producenta samochodu. Należy co jakiś czas kontrolować ciśnienie w kołach, gdyż zmienia się ono w zależności od temperatury otoczenia. Ciśnienie 2,0 barów w temperaturze +20 stopni Celsjusza - spada do 1,74 barów w temperaturze -5 C, natomiast w temperaturze -20 C wynosi zaledwie 1,59 barów.

Zapraszamy do naszego warsztatu samochodowego na wymianę opon.

Alfa Romeo, Audi,  BMW, Chevrolet, Citroën, Dacia, Daewoo, Daihatsu, Dodge, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, IsuzuIveco, Jeep, Kia, Lancia, Land Rover, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot,Renault, Rover, Saab, Seat, Smart, Subaru, Suzuki, Škoda, Toyota, Volkswagen, Volvo ,
Wróć do spisu treści