Zawieszenie - Autoprofit Warsztat Samochodowy - TEL. 607 900 020

Przejdź do treści
Naprawa zawieszenia

Zawieszenie nierozerwalnie związane jest z układem kierowniczym. Oprócz usytuowania łączy je podobieństwo niektórych rozwiązań konstrukcyjnych, diagnozowania, obsługi i napraw.

Zawieszenie to układ ruchomych elementów łączących nadwozie pojazdu z kołami. Obecnie w samochodach osobowych stosuje się niemal wyłącznie zawieszenia niezależne, w których każde koło z osobna może reagować sprężyście na nierówności drogi. Do ruchomego łączenia części zawieszeń używane są elementy metalowo-gumowe, pełniące funkcję swego rodzaju przegubów i równocześnie zapobiegające przenoszeniu się drgań kół na nadwozie.

Jak pionowe zawiasy działają również zwrotnice, umożliwiające skręcanie kół na boki dla zmiany kierunku jazdy. Ich kątowe ruchy wymuszane są przez drążki łączące je z przekładnią sterowaną kołem kierownicy. Do ruchomego łączenia drążków ze zwrotnicami służą przeguby kulowe.

W nowoczesnych podwoziach żadne z ruchomych połączeń nie wymaga okresowego smarowania, wszystkie jednak ulegają eksploatacyjnemu zużyciu. Objawem jego znacznego zaawansowania są luzy wyczuwalne na kole kierownicy i powodujące hałaśliwą (stuki na wybojach) pracę zawieszeń. Dodatkowym ich skutkiem jest zmiana początkowego, prawidłowego ustawienia kół jezdnych, zwłaszcza ich zbieżności i kąta pochylenia. Konieczne staje się wówczas dokładne przebadanie mechanizmów podwozia za pomocą warsztatowego urządzenia zwanego szarpakiem, a następnie wymiana zużytych elementów metalowo-gumowych i przegubów kulowych, czyli przeważnie całych wahaczy i wkręcanych końcówek drążków kierowniczych. Jest to najczęstszy element naprawy zawieszenia.

Odwlekanie naprawy zużytych połączeń w zawieszeniach i układach kierowniczych jest bardzo niebezpieczne, ponieważ zużycie nie przebiega jednostajnie, lecz powiększa się w coraz szybszym tempie, doprowadzając w skrajnych wypadkach do nagłego rozłączenia się przegubu kulowego lub ścięcia śruby mocującej element metalowo-gumowy.




Alfa Romeo, Audi,  BMW, Chevrolet, Citroën, Dacia, Daewoo, Daihatsu, Dodge, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, IsuzuIveco, Jeep, Kia, Lancia, Land Rover, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot,Renault, Rover, Saab, Seat, Smart, Subaru, Suzuki, Škoda, Toyota, Volkswagen, Volvo ,
Wróć do spisu treści