Rozrząd - Autoprofit Warsztat Samochodowy - TEL. 607 900 020

Przejdź do treści
Wymiana paska rozrządu.
Do przenoszenia momentu obrotowego z wału korbowego na wał rozrządu służą: przekładnie zębate, przekładnie łańcuchowe lub pasowe z wykorzystaniem pasa zębatego. Ostatnie rozwiązanie nie wymaga smarowania jest odporne na zużycie i nie obciąża nadmiernie łożysk. Jest najczęściej stosowane we współczesnych samochodach.

Pasek rozrządu w czasie pracy podlega wielu milionom zmiennych naprężeń, zmianom temperatury i zużyciu w wyniku tarcia o elementy współpracujące. Postęp w dziedzinie technologii wytwarzania i stosowanych materiałów sprawił, że okres użytkowania pasków rozrządu gwarantowany przez wytwórcę pasków i samochodu został podwyższony do przeciętnie 70 000 km przebiegu, a u niektórych nawet do 90 000 km. Nie powinno się jednak zwlekać z wymianą paska rozrządu do ostatniej chwili.

Przerwanie paska rozrządu powoduje jednak bardzo poważną awarię silnika w wyniku zderzenia się tłoków z zaworami, co może spowodować pogięcie trzonków zaworów, uszkodzenie tłoków, prowadnic zaworowych, itd. Zrozumiałe jest, że naprawa silnika po takiej awarii jest bardzo kosztowna. Tego rodzaju awarie spotyka się albo w wyniku niedotrzymania określonego w instrukcji obsługi terminu wymiany paska rozrządu, albo, co jest rzadkim zjawiskiem, wady fabrycznej paska rozrządu. Dlatego należy bezwzględnie pamiętać o cyklicznym sprawdzaniu, czy pasek rozrządu nadaje się jeszcze do eksploatacji czy też powinien zostać wymieniony.





Alfa Romeo, Audi,  BMW, Chevrolet, Citroën, Dacia, Daewoo, Daihatsu, Dodge, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, IsuzuIveco, Jeep, Kia, Lancia, Land Rover, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot,Renault, Rover, Saab, Seat, Smart, Subaru, Suzuki, Škoda, Toyota, Volkswagen, Volvo ,
Wróć do spisu treści